Czarny Sycylijski Książę. Nero D'Avola zwana też Principe Siciliano. Nasz dzisiejszy bohater. Po długiej przerwie od pisania chociaż nie koniecznie picia ale przecież nie mogę tyle razy opisywać Carmenere :p. Włoski bohater. No cóż mam tą słabość do Włochów. Szczep bardzo popularny na Sycyli.
Szczep zwany też Calabrese de calabria lub calabrese d'avola. Pierwsza nazwa wskazywała by na pochodzenie wina z Calabri jednak jest tam uprawiany w stopniu marginalnym.
Producent wskazuje iż jego produkt powstał w 100% z winogron tego szczepu.
OKO
Czerwone (no bo jakie miało by być czerwone wino ;) ). Przepuszczające światło. Od ciemno wiśniowego (kompot wiśniowy) ku brzegom coraz jaśniejszy dochodzący do odcieniu cegłowego. Delikatna biała otoczka przy samym brzegu.
NOS
Wino oddychało sobie całą nockę. Wali jak fabryka beczek dębowych. Delikatne nuty poziomkowe. Wiśniowe nuty. Zapachy żywiczne - ściółka lasu sosnowego. Mocne zapachy alkoholu. Lekkie aromaty porzeczkowe. Producent pisze o zapachach granatu i poziomek.
USTA
Wyraźne taniny. W smaku aksamitne. Wysoka kwasowość. Mocno owocowe. Dość długie
Wino oznaczone jako Idicazione geografica tipica. jest to używane we Włoszech oznaczenie klasy wina. Oznacza mniej więcej jako wino regionalne. w tym konkretnym przypadku sycylijskie. Prao to zostało wprowadzone w 1992r. Dopuszcza ono aby w butelce mniej niż 15 % winogron pochodziło z innego regionu. Wino może być sprzedawane w zbiornikach i butelkowane po za regionem.
Zakup jak zwykle w sklepie owadowym na B.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz